6 клас
Урок №
Дата: 22/02/2017
ГІДРОСФЕРА ТА ЇЇ ОСНОВНІ ЧАСТИНИ
Мета:
актуалізувати знання про властивості води, кругообіг води та його наслідки з
курсу природознавства; формувати знання про гідросферу та її складові, походження та значення води для усього живого;
розвивати вміння виявляти та розрізняти властивості води; виховувати бережливе
ставлення до водних багатств планети.
Обладнання:
підручники, атласи, настінна карта півкуль, схема ( «Світовий кругообіг води».
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Очікувані результати:
учні зможуть називати складові гідросфери, пояснювати особливості розподілу вод
гідросфери, значення гідросфери для
усього живого; наводити приклади прояву різних властивостей води в природі та житті.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Прийом «Бліцопитування»
Особливості яких оболонок
Землі було вивчено на уроках географії?
У яких агрегатних станах
перебуває вода?
За яких умов вода переходить
з одного стану в інший?
Про які властивості води ви
дізналися під час вивчення теми «Атмосфера»?
Що таке кругообіг води?
IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА
ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Фантастична добавка»
Колись давно жила собі
планета. Була вона молода, гаряча й
дуже самотня. Інші планети Сонячної системи, такі ж молоді та гарячі, розташовувалися далеко, і спілкуватися з ними було важко. Дуже хотілося планеті з кимось товаришувати, про когось дбати. І от одного разу, у результаті дуже складної послідовності
хімічних реакцій, у речовині мантії
планети почала утворюватися вода. Поступово води утворилося так багато, що вона
заповнила западини. А оскільки поверхня планети
була теплою, то вода почала активно випаровуватися,
утворилися хмари, а із хмар пішов дощ. Одного сприятливого моменту у воді з’явилися перші найпростіші живі організми.
Як із цих найпростіших
виникли складні живі системи, поки що
нікому не відомо. Але головне, що наша планета відтоді перестала страждати від
самотності...
Неважко здогадатися, про що
йдеться в цій казці. Звичайно ж,
про воду, про водну оболонку Землі, про взаємозв’язки водної оболонки з літосферою та атмосферою. Саме водну оболонку — колиску життя на нашій планеті, ви вивчатимете на уроках,
присвячених темі «Гідросфера». На вас чекають простори океанів, загадкові вигини річок та таємничі озера, мальовничі водоспади та холодні льодовики. Тож почнімо ознайомлення з водною оболонкою
планети.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ
1.Вода — особлива речовина
На фізичні карті світу
переважають блакитний і синій кольори. Це
вода — найпоширеніший мінерал на Землі. Мінерал, без якого неможливе життя. Вода є у складі всіх живих організмів. Тіло
людини, наприклад, на 65 % складається з води. Гриби, водорості та деякі рослини можуть вміщувати до 98 % цієї речовини.
Висновок 1. Вода є основою
життя на Землі. Багатство та різноманітність природи пов’язані з водою.
2. Гідросфера
— водна оболонка Землі
Гідросфера —
водна оболонка Землі, сукупність усіх природних вод на земній поверхні та
поблизу її.
Аналіз діаграми в
підручнику.
До складу гідросфери
належить води Світового океану, води суходолу (річки, озера, болота, льодовики,
підземні води, штучні водойми), вода в атмосфері.
Об’єм гідросфери становить
1533 млн км3. Понад 96 % гідросфери складають солоні води океанів та морів, які
вкривають 70,8 % площі земної поверхні.
Гідрологія —
наука, яка вивчає води Землі, їхні властивості, розповсюдження та процеси, що в них протікають.
Висновок 2. Вода утворює
одну з потужних земних оболонок. Більша частина гідросфери припадає на води океанів
та морів.
3. Світовий кругообіг води
(робота зі схемою «Світовий
кругообіг води» або перегляд відеосюжету)
Вода на Землі перебуває у
трьох станах:
·
рідкому,
·
твердому,
·
газоподібному.
Завдяки тому що вода може
переходити з одного стану в інший, у природі
відбувається безперервний процес переміщення води зі Світового океану на суходіл, а з суходолу — знову у Світовий океан
— кругообіг води.
Прийом «Мозковий штурм»
Уважно роздивиться схему
світового кругообігу води та установіть значення цього явища в природі.
Завдяки кругообігу:
·
не вичерпується вода на суходолі;
·
підтримується існування багатьох форм життя поза океанами й морями;
·
відбувається перерозподіл тепла і вологи на планеті.
Висновок 3. Усі складові
гідросфери взаємопов’язані між собою та утворюють єдиний
кругообіг води в природі.
4. Зв’язок гідросфери з іншими
оболонками Землі
Прийом «Власні приклади»
Завдання. Наведіть
приклади взаємозв’язків гідросфери з іншими обо лонками.
Завдяки безперервному
кругообігу вологи в природі здійснюється постійний зв’язок гідросфери з іншими
геосферами Землі. Найтісніше гідросфера
пов’язана з атмосферою, звідки на поверхню Землі
поступає вода у вигляді атмосферних опадів. Головним джерелом забезпечення
атмосфери водяною парою є Світовий океан, з
поверхні якого вода випаровується в атмосферу. Пов’язана гідросфера і з
літосферою, на якій утворюються водойми, формуються льодовики тощо.
Від характеру поверхні Землі
залежить формування озер, боліт, напрямок
річок та швидкість їхніх течії. У свою чергу річки та тимчасові водотоки
змінюють поверхню, утворюючи нові форми рельєфу. Нерозривно пов’язана
гідросфера з біосферою. Живим організмам, крім поживних речовин, потрібні тепло
і волога. Для багатьох рослин та істот вода є
середовищем проживання. Рослини, особливо лісові,
є не тільки споживачами вологи, а й важливими регуляторами річкового стоку,
рівня підземних вод.
Висновок 4. Проникаючи в
усі оболонки, вода пов’язує їх між собою.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
МАТЕРІАЛУ
Прийом «Географічний крос»
Водна оболонка нашої планети
називається.... (гідросферою).
Основна частина вод
гідросфери зосереджена у... (Світовому океані).
Вода може перебувати у трьох
станах:... (рідкому, твердому, газоподібному).
Основною причиною утворення
кругообігу води в природі є... (енергія
Сонця).
Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий океани разом утворюють...
(Світовий океан).
Прийом «Проблемне питання»
Як зміниться гідросфера,
якщо Земля раптом втратить атмо сферу?
«Географічний практикум»
Складіть схему складових
гідросфери.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Учні складають п’ять речень, що містять головну інформацію уроку.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати текст § підручника
2. Скласти в зошиті схему
світового кругообігу води.
3. «Творча лабораторія» (робота в групах)
3. «Творча лабораторія» (робота в групах)
Скласти невелике оповідання або казку з теми "Мандрівка крапельки води"або "Кругообіг води в природі", підготуватися до її презентації.
4. Випереджальне завдання:
·
прочитати параграф «Світовий океан та його частини»;
·
скласти тестові запитання до тексту параграфа.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
·
Серед восьми планет Сонячної системи тільки Земля має рідку оболонку.
·
Майже 3/4 поверхні Землі вкрито суцільною завісою вод, і лише 1/4 припадає на суходіл.
·
У Північній півкулі нашої планети водою зайнято 61 % поверхні, а в
Південній — 81 %.
·
В історії Землі існує чимало нерозгаданих таємниць і загадок. Однією з них є питання про те, як утворилися океани.
·
Безсумнівним є той факт, що в найдавніший період розвитку Землі їх
не існувало. За оцінками вчених, води океанів з’явилися понад 500 млн років тому.
·
Сучасні теорії стверджують, що колись майже вся поверхня планети була морем. Теорія про рухи літосферних плит наводить
докази змін, що відбувалися з океанами та сушею протягом геологічного розвитку
Землі.
·
Води атмосфери в результаті кругообігу оновлюються впродовж кількох днів, річок — впродовж тижнів, озер — впродовж місяців і
років.
Немає коментарів:
Дописати коментар